Svadobny a rodinny fotograf Kosice - VlnkaFoto

Dekoratívne fotografie

FAIRY TALES

Fotografie môžu tvoriť zaujímavú
dekoráciu interiéru. Ponúkam vám na predaj jednotlivé fotografie, ako aj kolekcie viacerých fotografií. Fotografie je možné tlačiť na rôzne materiály - na fotopapier, plastovú dosku, plátno... Pomôžem Vám tiež s výberom vhodných rámov.

Sprievodný text ku výstave FAIRY TALES

Fairy tales je kolekcia fotiek, v ktorej autorka využila výtvarnú formu voľnej fotomontáže alebo fotografickej koláže, t. j. nalepenia a prekrytia niekoľkých záberov na jednom poli. Už zrealizované fotografické momenty sa tak spájaju do nových obrazov a súvislostí a je im pridaná prírodná farebnosť, retro patina, šum, či hrdzavé odlesky.

Autorka sa pokúša zlomiť čistosť a dokonalosť digitálnej fotografie sebe vlastným spôsobom nazerania na skutočnosť. Mení staré obrazy na nové a ich reálne podoby sa pokúša spracovať do vidiny, sna až surreality. Chce nám povedať, že skutočnosť nie je taká všedná ako sa nám niekedy javí a vo svojich fotografických záberoch hľadá neskutočnú prírodnú a rozprávkovú krásu, krásu nielen nevšednú , ale občas aj bizarnú a iracionálnu, ale aj žensky jemnú a subtílnu.

Jej fotografie sú urobené nesmierne mäkko pôsobiacou technikou. Zobrazujú povrch zeme, priestor nad ňou a snažia sa odhaliť i tajomné hlbiny podmorského sveta.

Úlohu skutočných rozprávkových pomocníkov preberajú na seba zvieratá, ryby i vtáci, konkrétne čajky, lebo ako sama autorka tvrdí, človek často túži ocitnúť sa pod vodnou hladinou alebo mať krídla a slobodne lietať vo výškach. Fascinácia silou vetra a nadchýnanie sa slobodou prenasleduje človeka nielen v skutočnosti, ale aj v snoch, kde sa mu neraz zdá, že padá niekam hlboko dole alebo naopak lieta vysoko až do neba. Človek jednoducho odjakživa obdivuje i závidí túto prirodzenú schopnosť  zvieratám. Veterný atribút zastupuje mlyn, potenciu vetra potrebujú i lietajúce tvory a jeho pôsobením prichádzajú o svoje okvetné lístky i mnohé rastliny a kvety na fotografiách.

Na rozprávkovosť  Fairy tales je naviazaná aj symbolika magického čísla tri, ktorá nie je dopredu autorsky naprojektovaná.
Tri čajky krúžiace vo vzduchu, tri kačky plávajúce na hladine rieky aj tri kamienky v dlaniach sú krásnym náhodným odkazom autorky na imagináciu rozprávkového príbehu.

Čarovnosť a tajomstvo, nežnosť, zasnívanosť i romantickosť sa nedá sérii fotiek Fairy tales odoprieť. Motívy ozdobných vzorkovaných záclon, za ktorými sa skrýva jemná intimita vnútra ľudskej duše, sklenné okná, ktoré sa odrazu premenia na akvariá, podvodné kolotoče a ľudsky pôsobiace démonické bytosti, víly rastúce z útrob zeme, či romantický veterný mlyn, pokojnosť elegantných labutí, štruktúry kvetov alebo prímorské motívy čajok, akýchsi Jonatanov Lingvistonov, stroskotaných lodiek v prístave, lúka plná vlčích makov a veľa ďalších - to je rôznofarebný svet FAIRY TALES. Niekedy uveriteľný a niekedy zas nie.

 

Lea Jovan

 

Copyright © Michaela Demočková 2016. Všetky práva vyhradené.